I nadszedł ten dzień, kiedy mogliśmy uhonorować naszego doktora Jana. 11 maja 2024 roku na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyło się wielkie wydarzenie w mieście Przemyślu.

Koncert z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla doktorowi i zacnemu Przemyślaninowi Janowi Hołówka przywołujący klimaty Wiednia z udziałem m.in. pierwszej damy polskiej operetki pani Grażyny Brodzińskiej wraz z Pauliną Janczarek, Anną Sokołowską-Alabrudzińską i Jakubem Majewskim  przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej Arte Symfonika pod dyrekcją Mieczysława Smydy.  Koncert poprowadził Łukasz Lech oraz towarzyszący benefis Jan Jarosz.

Pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej rozbrzmiały brawa i śmiech podczas koncertu, który przeniósł widzów do radosnego domu rodziny Hołówka, a dynamiczne najsłynniejsze walce wiedeńskie i operetki poderwały publiczność do owacji, śpiewu a nawet musztry zarządzonej przez Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Miłośnicy klimatu Wiednia oraz doktora Hołówki zostali przywitani szampanem i sztolwerkami z wiśnią, by w takiej atmosferze obejrzeć wystawę przybliżającą postać laureata. Wszyscy zgodnie twierdzili, że doktor był wszechstronny i zawsze z uśmiechem i dobrym słowem dla każdego.

Jedną z niespodzianek był piękny i przepyszny tort ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, którym poczęstowano wszystkich podczas antraktu.

Na scenie wybrzmiały wspomnienia i anegdoty z życia doktora z ust Jego zacnych kolegów z dzieciństwa i studiów tj. prof. Krzysztofa Wroneckiego, dra Włodzisława Raddy, dra Stefana Sochackiego oraz dra Andrzeja Sidorowa. Wspomniane powyżej Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka przybliżało tylko cząstkę szalonych i niekończących się pomysłów feldmarszałka Hołówki w osobach Zbigniewa Rużyckiego, Adama Smuka i Marii Żemełko. Były także wspomnienia Bogusłąwy Pieczyńskiej, Jerzego Oblera oraz Rafała Kijanki. Kolejno opowiadali swe wspomnienia o historii rodziny Hołówka, o sportowych zakusach laureata oraz pracy doktora w Jego ukochanym pogotowiu ratunkowym.

Niezapomniany klimat Wiednia i Straussa przybliżyli wspaniali artyści. Było tak…

Były także podziękowania od córki Olgi Hołówka wraz z Rodziną dla wszystkich, którzy okazali serce przy tworzeniu tego wydarzenia i zechcieli podzielić się historiami swych spotkań z doktorem. Nie zabrakło szczególnych podziękowań za wsparcie finansowe dla Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Marszałka Piotra Pilcha.

Projekt sfinansowano ze środków Prezydenta Miasta Przemyśla.

Projekt sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie