Jeśli masz skierowanie do onkologa, to powinieneś wiedzieć kilka faktów. Zwykle wizyta u onkologa kojarzy się nam z bardzo poważnymi sytuacjami zdrowotnymi, jak nowotwory. Owszem, nierzadko onkolodzy muszą przekazywać pacjentom smutne wiadomości, ale należy pamiętać, że nowotwory mogą być w pełni wyleczalne – warunkiem ku temu najważniejszym jest wczesne ich wykrycie. Ważna jest także profilaktyka. Dlatego warto wiedzieć, kim jest onkolog, czym się taki specjalista zajmuje, kiedy do niego się udać i jak wygląda wizyta w jego gabinecie.

Onkologia to gałąź medycyny zajmująca się stanami przed nowotworowymi, a także rozwiniętymi już nowotworami oraz ich ewentualnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dotyczy ona między innymi takich stanów zdrowotnych, jak: guz mózgu, nowotwory piersi, sutka, sromu, jądra, skóry, jajników, prostaty, szyjki macicy, endometrium, oka, ucha, gardła, serca, jelita grubego, trzustki, wątroby, odbytu, żołądka, płuc, oka, tarczycy, przełyku… a to nadal nie jest pełna lista. Nowotwór, czyli w skrócie mówiąc stan, w którym pewne komórki naszego organizmu z różnych powodów mutują i przestają się mnożyć we właściwy sposób. Warto dodać, że choć słowa „nowotwór” i „rak” stosowane są potocznie zamiennie, to nie zawsze oznaczają to samo. Rak to nowotwór złośliwy, nowotwór to szersza definicja, do której należą zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory.

Lekarz onkolog to specjalista od profilaktyki i leczenia nowotworów. Istnieją trzy główne typy onkologów, w zależności od ich specjalizacji:

  • Onkolog kliniczny – lekarz, którego rodzaj pracy jest podobny do lekarza rodzinnego – to on jest najczęściej specjalistą, do którego udajemy się na początku diagnostyki nowotworu i to on planuje dalsze badania i działania związane z leczeniem; on też zajmuje się chemioterapią pacjentów z nowotworami. Na wizytę u niego warto przygotować swoją kartotekę z dotychczas wykonanymi badaniami, a w razie ich braku lekarz poradzi, jakie warto wykonać; najczęściej zleca on badania USG, tomografię, rezonans danego narządu;
  • Chirurg-onkolog – specjalista zajmujący się przeprowadzaniem operacji, inwazyjnych zabiegów związanych z usuwaniem lub zmniejszaniem nowotworów lub też niwelowaniem ryzyka ich wystąpienia;
  • Radioterapeuta – specjalista zajmujący się radioterapią nowotworów – czyli całym procesem związanym z radioterapią, a więc z leczeniem poprzez naświetlanie – co ma swoje zastosowanie u nawet ¾ pacjentów z nowotworami.